Sádrokartony

28.6.2015

Využití sádrokartonu

Sádrokarton je ideální materiál pro rekonstrukce a revitalizace starších objektů. Skvěle se hodí při rekonstrukci bytu na snížení světlé výšky místnosti vzniklý prostor mezi stropem a sádrokartonovou deskou usnadní rozvodení nové elektrické sítě zároveň sádrokartonová deska umožní snadnou instalaci vestavných bodových svítidel. Stejně dobře se dá sádrokarton využít pro rozdělení místností tenkou sádrokartonovou stěnou. Ideální například u půdních vestaveb. Zvolení tohoto materiálu ušetří značné množství Vašich financí a instalace je mnohem rychlejší a čistší než při klasických zděných příčkách.

Sádrokartonové příčky

Sádrové desky, které se dají k montáži příčky použít, jsou vlastně dvojího typu. Rozlišujeme desky sádrokartonové a desky sádrovláknité, jejich rozdíl tkví ve způsobu výroby. Zatímco deska sádrokartonová se skládá ze dvou vrstev kartonu, mezi nimiž je sádra, v sádrovláknitých deskách je sádra zpevněna již jednotlivými celulózami vlákny. Sadrovláknité desky jsou velmi homogenní – ve všech místech materiálu mají naprosto stejné vlastnosti, které jsou lepší než u desky sádrokartonové.

Pokud tedy budete místnost využívat velmi intenzivně zkuste zvolit jako materiál na příčku desky sádrovládknité.

  • Stavební sádrokartonová deska – Běžně používaný typ do normálních prostor, který odolává jen do určitého stupně vlhkosti. Zbarvení je šedé nebo bílé.
  • Protipožární sádrokarton – Má zvýšenou odolnost proti ohni. Poznáte ji podle červených nápisů oproti modrým nápisům na běžné desce.
  • Sádrokarton do koupelny – Odolává zvýšené vlhkosti v mokrém prostředí. Typický je svou zelenou barvou. Dá se obkládat dlaždičkami.

Sádrokartonové obklady

Při nerovnosti podkladu, či zvýšení zvukové izolace se používají stále častěji sádrokartonové obklady. Dají se použít i do prostor se střídavou vlhkostí, kde se umisťují desky se speciální úpravou proti vlhkosti. Používají se také sádrokartonové podhledy, pokud chceme snížit světlou výšku místnosti či schovat rozvody elektra. Desky se osazují na rošt (spíše u nových sádrokartonových příček či podhledů), kam se dá umístit zvuková izolace a rozvody, ale také se může lepit pomocí tmelu (tzv. suchý proces nanášení). Při aplikaci pomocí lepidla se dbá na rovný a předem očištěný, nenasákavý povrch. Samotné desky by měly být zhruba o něco kratší než světlá výška místnosti. Lepící tmel se nanáší dle návodu od výrobce ve formě terčů a po obvodě rubu desky. Spáry mezi deskami a mezi stropem a stěnou, které slouží k odvětrání pří tuhnutí, se vyplní pomocí tmelů a výztužných pásek zhruba po 2–3 dnech.